شهداد

شهداد

کلوت شهداد کویری در دلِ لوت!

کلوت شهداد بیابان برهوت!

۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۸

کلوت به معنای شهر لوت است که از دو واژه «کل» و «لوت» گرفته شده‌است. عموما عظیم‌ترین کلوت‌های ایران و در واقع معروف‌ترین آن‌ها در دشت شهداد دیده شده و با شهرتی جهانی یکی از مناطق اصیل گردشگری ایران محسوب می‌شود و در کنار بناهای تاریخی استان کرمان نظیر باغ شازده و ارگ بم و ارگ راین سالانه هزاران گردشگر را به این استان جذب می‌کند. سنگ بستر کلوت‌ها به دلیل عوامل طبیعی مثل باد و آب دچار فرسایش شده‌اند و بخش‌های سست آن تحت فشار زیاد فروریخته‌اند و باعث ایجاد کلوت‌های کنونی شده‌اند. زیبایی تحسین برانگیز کویر در کنار کلوت‌هایی از شن که بر اثر فرسایش در طی قرن‌ها ایجاد شده‌اند، هر بیننده‌ای را مجذوب خود خواهد کرد. کلوت‌ها با اشکالی عجیب و غریب شبیه خانه‌های ویران‌شده در کنار صدای پیچش باد، فضایی وهم‌آلود را ایجاد می‌کنند و ممکن است باعث شوند به ارواح و اجنه ایمان بیاورید! به همین دلیل برخی از گردشگران از کلوت‌های شهداد با نام «شهر ارواح» یاد می‌کنند.

کلوت‌های شهداد در فاصله‌ی حدود 40 کیلومتری از شهر شهداد و 130 کیلومتری از شهر کرمان واقع شده‌است. نزدیک‌ترین آبادی به کلوت‌های شهداد، علاوه بر شهر شهداد، روستاهای ده‌سیف و شورآباد هستند. این روستاها از لحاظ امکانات رفاهی شرایط ایده‌آلی ندارند؛ ولی کمپ کویری شهداد می‌تواند امکانات خوبی را برای سکونت و اتراق در اختیار شما بگذارد. در هر صورت اگر امکانات رفاهی مطلوب‌تان مانند امکانات محل زندگی‌تان است، قبل رسیدن به این منطقه به فکر خرید وسایل مورد نیاز خود باشید و یا در شهر شهداد آن‌ها را خریداری کنید. علاوه بر کمپ‌های کویری، اقامتگاه‌های بوم‌گردی شهر شهداد و روستای شفیع‌آباد نیز به عنوان گزینه‌های اسکان در این منطقه از جمله دیگر سکونت‌های منطقه هستند.

بر اساس برخی باورها، در این منطقه هیچ موجود زنده‌ای وجود ندارد. به نظر نمی‌رسد این مدعا آنگونه که اعلام می‌شود حقیقت داشته‌باشد. اما چیزی که حقیقت دارد این است که در این مناطق تاکنون جز گونه‌هایی از مارمولک موجود زنده‌ی دیگری که با چشم قابل رویت باشد پیدا نشده است.

سکوت کویر همراه با صدای زوزه باد که در کلوت‌ها می‌پیچد، شب‌های این منطقه را منحصر به فرد می‌کند. به تمام این زیبایی‌ها، درخشش ستارگان در آسمان شب را اضافه کنید. چشم‌اندازی که شبیه آن را به سختی می‌‌توان در هیچ‌کجای کره زمین یافت.

 

 

نظرات کاربران