الندان

الندان

دریاچه الندان، دریاچه‌ای در دل جنگل‌های مازندران

دریاچه الندان

۰۶ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۵

الندان دریاچه‌ای طبیعی است در نزدیکی کیاسر . فاصله این دریاچه از شهر کیاسر حدود 20 کیلومتر و فاصله آن از ساری حدود 60 کیلومتر است. تمام آب این دریاچه‌ی عظیم و آرام، که مساحتی حدود 20 هکتار دارد، از بارش‌های آسمانی تامین می‌شود. طبیعتی بکر و جنگل‌های پوشیده در کنار دریاچه، با تنوع گیاهی زیاد در اطرافش، منظره‌ای کمیاب و نادر را ایجاد کرده‌است.

برای رسیدن به دریاچه باید در ابتدا روستای اَزِنی را نشانه بگیرید! تابلوهای این روستا (و البته دریاچه الندان) در جاده‌ی کیاسر - ساري دیده می‌شود. خروجی روستای ازنی در فاصله 10 کیلومتری کیاسر در این جاده قرار دارد. پس از ورود به مسیر روستای ازنی، حدود 6 کیلومتر تا این روستا مسافت وجود دارد. جاده باریک با چشم‌اندازهای جذاب و رنگ‌های شارپ! باید توجه کنید در این مسیر از فروشگاه یا رستوران خارق‌العاده‌ای خبری نیست. پس حتما اگر قصد ماندن دارید بهتر است قبل از ورود به این جاده اسباب و اثاثیه خود را تهیه کرده باشید تا در اینجا به جای دنبال کردن تابلوی مغازه‌ها به یافتن کوه‌ها و جنگل‌ها و شکار رنگ‌ها مشغول شوید!

برای مشاهده‌ی ویدویی در مورد دریاچه الندان، و دیدن طبیعت بکر آن روی این لینک کلیک کنید.

روستای ازنی آخرین آبادی در راه رسیدن به دریاچه الندان است. به محض رسیدن به روستا، جاده خاکی می‌شود و 3 کیلومتر بعدی را باید از جاده خاکی بروید. جاده خاکی در ابتدا با خاک‌های کوبیده‌شده، و سپس به جاده‌ی پر از سنگ‌های ریز تبدیل می‌شود. اگر از وسیله نقلیه شخصی استفاده می‌کنید بهتر است از سلامت چرخ‌ها و یا همراه داشتن لاستیک زاپاس مطمئن باشید. بعد از اینکه حدود 2 کیلومتر از روستا گذشتید، به یک دوراهی می‌رسید. هر دو راه در نهایت به دریاچه می‌رسد، یکی به ضلع جنوبی و دیگری به ضلع شمالی. ورودی سمت چپ که به ضلع جنوبی می‌رسد توسط نگهبان‌های محیط زیست مسدود شده‌است و ممکن است از ورود شما ممانعت به عمل آید. برای همین پیشنهاد ما انتخاب مسیر سمت راست و رفتن به سمت ضلع شمالی دریاچه الندان است. پس از گذشت یک کیلومتر از دوراهی، به دریاچه می‌رسید. محل پارک ماشین در کنار دریاچه وجود دارد و سرتاسر ضلع شمالی دریاچه امکان اتراق کردن و برپایی آتش میسر است. در صورت روشن کردن آتش مراقب درخت‌ها و بافت گیاهی باشید.

دریاچه الندان از لحاظ ساختاری شباهت بسیار زیادی به دریاچه چورت دارد. دریاچه‌هایی وهم آلود در دل جنگل!

در سمت شرقی دریاچه اتاقک نگهبانی و اتاق کرایه قایق وجود دارد. همچنین در صورتی که خودتان قایق داشته باشید می‌توانید با کسب اجازه از نگهبانی و هماهنگی‌های لازم، قایق شخصی خود را درون آب بیندازید و از قایق سواری در آب‌های آرام و تلالو نور روی دریاچه لذت ببرید. باید توجه داشته باشید که تمام قسمت‌های دریاچه برای قایق سواری مناسب نیست و هرگز برای رسیدن به مناطق کم عمق و غربی‌تر دریاچه کنجکاوی نکنید!

نظرات کاربران