چورت

چورت

دریاچه چورت یا همان دریاچه میانشه یکی از دریاچه‌های طبیعی استان مازندران است

دریاچه چورت یا دریاچه میانشه، مرموزِ مه‌آلود

۰۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۶

دریاچه چورت در نزدیکی روستای میانشه در استان مازندارن واقع شده‌است و برای همین به آن دریاچه میانشه هم گفته می‌شود. این دریاچه آنقدر مشهور شده که حتی نام روستا را هم تحت تاثیر قرار داده و بسیاری از افراد این روستا را به نام روستای چورت می‌شناسند. 

روستای میانشه در جاده کیاسر تا ساري قرار گرفته است و حدود 70 کیلومتر با ساری و حدود 40 کیلومتر با کیاسر فاصله دارد. بعد از اینکه از کیاسر به سمت ساری حدود 20 کیلومتر دور شدید، به دوراهی می‌رسید که باید به سمت روستای میانشه یا همان پورت تغییر مسیر دهید. جاده از این قسمت کاملا کوهستانی است و از آنجایی که در روزهای زیادی از سال هوا ابری است و مه دارد، باید در هنگام رانندگی بسیار مراقب بود و گول زیبایی‌های جاده را نخورد! از ابتدای دوراهی تا روستای میانشه کمتر از یک ساعت راه است. 

روستای میانشه مردم مهمان نوازی دارد اگرچه که هنوز با حضور گردشگرها خیلی ارتباط برقرار نکرده‌اند و ممکن است وقتی وارد روستا شوید متوجه سنگینی نگاه اهالی روستا شوید! اما باید بدانید که ته دلشان بسیار مهربان و صاف و ساده هستند. سوپر مارکت در روستا وجود دارد اما نباید توقع زیادی از موجودی‌های آن داشت. با این اوصاف برای کمک به گردشگری و رونق اقتصاد مردم محله پیشنهاد می‌کنیم وسایل روزمره مثل لبنیات، تنقلات و خوراکی‌های خود را از دکان‌های روستا تهیه کنید هرچند که مارک یا برند معتبری هم نداشته باشند.

از روستای میانشه تا دریاچه چورت حدود نیم ساعت با ماشین راه است. از آنجایی که در فصل‌های بارانی جاده‌ها گل می‌شود، عبور از جاده‌ی سربالایی که گل شده با ماشین سواری کار دشواری است و ممکن است به ماشین آسیب برسد. حتی در روزهای غیربارانی هم به دلیل اینکه گل‌های جاده در حالت‌های نافرمی خشک می‌شوند باز هم عبور با وسیله نقلیه سواری کار دشواری است. 

پس بیایید در مورد رسیدن به دریاچه صحبت کنیم و 3 راه که میتواند شما را به دریاچه برساند:

1- راه اول که در موردش صحبت شد، استفاده از جاده‌ی روستای میانشه به دریاچه چورت است. با خودرو شخصی خود می‌توانید از مسیر روستا به سمت دریاچه بروید. قسمت سخت مسیر همان 10 دقیقه ابتدایی است که هم سربالایی است و هم خاک جاده به دلیل باران و عبور و مرور زیاد نافرم شده. همانطور که گفته شد استفاده از خودرو شخصی توصیه نمی‌شود ولی قطعا وقتی این مسیر را رفتید به پرایدهایی بر می‌خورید که از این جاده عبور می‌کنند! البته که پراید از همه جاده‌ها عبور می‌کند! 

2- راه دوم استفاده از نیسان محلی‌هاست. نیسان خودروی جاده‌های سخت و عجیب است. با پرسیدن از اولین نفری که در روستا می‌بینید حتما شخصی را می‌شناسد که با نیسان شما را تا دریاچه چورت ببرد. هزینه جابه‌جایی نیسان در صورتی که تعداد بیشتر از 5 6 نفر باشد بسیار منطقی است. ولی ممکن است در روزهای تعطیلی و شلوغ قیمت‌ها کمی بیشتر شود و یا تمام نیسان‌ها مسافر داشته باشند که البته این حالت را ما فقط شنیده‌ایم و ندیدیم! البته محلی‌های روستای میانشه پاترول هم دارند و برای کسانی که می‌خواهند امنیت بیشتری داشته باشند یا برای افراد سالمند یا کودکان، توصیه می‌شود که به جای کرایه نیسان از کرایه پاترول استفاده کنند. در نهایت این راننده‌ها شما را کنار دریاچه پیاده می‌کنند و سر ساعتی که با هم مشخص می‌کنید به دنبال شما می‌آیند تا شما را به روستا برگردانند. امنیت روستای میانشه برای رها کردن خودرو شخصی و استفاده از نیسان یا پاترول خوب است. اما بهتر است با یکی از محلی‌ها هماهنگ کنید و در صورتی که خانه‌ای اجاره کرده باشید، خودرو خود را به حیاط خانه انتقال دهید و اشیاه قیمتی درون آن نگذارید.

3- راه سوم استفاده از مسیری است که قبل از رسیدن به روستا از جاده‌ی روستا جدا می‌شود. قبل از اینکه وارد روستای میانشه شوید، چند کیلومتر مانده به میانشه، به یک دوراهی می‌رسید. راه اصلی شما را به روستای میانشه می‌رساند و راه فرعی از کنار روستا دور می‌زند و به سمت دریاچه چورت می‌رود و چون کم کم ارتفاع می‌گیرد، مشکلی که عبور از راه روستا برای رسیدن به دریاچه وجود داشت برای شما پیش نمی‌آید (یا بهتر است بگوییم کمتر پیش می‌آید). این راه مطمئن‌ترین راه برای استفاده از خودرو شخصی است. اما باید توجه داشت به دلیل اینکه جاده‌های این منطقه ممکن است در روزهای مختلف سال بعضا وضعیت‌ نامساعدی داشته باشد، قبل از عبور از این مسیر بهتر است با محلی‌های منطقه مشورت کنید. 

برای دیدن ویدیویی در مورد دریاچه چورت روی این لینک کلیک کنید.

 

برای اقامت در چورت دو راه وجود دارد:

1- امکان کمپ کردن در کنار دریاچه چورت وجود دارد و امنیت خوبی دارد. معمولا در اواخر هفته تعداد کمپ‌ها زیاد می‌شود و امنیت منطقه را بیشتر می‌کند.

2- برای اقامت راحت‌تر هم می‌توانید از اجاره خانه‌های روستا استفاده کنید که بسیار هم با صفا هستند. این مورد به خصوص در فصل‌های سرد مثل پاییز و زمستان توصیه می‌شود. چرا که ممکن است شرایط جوی نامطلوب شود و در صورتی که تجهیزات مناسبی برای کمپ کردن نداشته باشید شما را اذیت کند.

نظرات کاربران