7 نکته برای امنیت در هیچهایک در جاده‌های ایران

7 نکته برای امنیت در هیچهایک در جاده‌های ایران

هیچهایک یکی از جذاب‌ترین نوع سفرها برای افراد ماجراجو محسوب میشه. اما توی ماجراجویی همیشه نیازه که حواسمون به امنیت هم باشه. توی این مقاله در مورد امنیت در هیچهایک توی جاده‌های ایران می‌خونیم.

نکاتی پیرامون امنیت در هیچهایک

۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۳

هیچهایک کردن خیلی جذابه. ما توی هیچهایک با آدم‌های جدید آشنا میشیم و داستان‌های جالب‌شون رو می‌شنویم. اما همیشه باید حواسمون باشه که شناخت آدم‌های جدید توی لحظات کوتاه خیلی سخته و ممکنه خدای نکرده ما رو با مشکل روبرو کنه. ما قصد داریم توی این مقاله روش‌هایی رو مرور کنیم که برای حفظ امنیت هیچهایک ضروریه. پس لطفا سر سری از روی این مقاله رد نشین و با دقت بخونین و توی ذهنتون بسپارینش.

پیشنهادمون اینه که قبل از خوندن این مقاله، مقاله‌ی چگونه هیچهایک کنیم؟ 8 نکته ضروری که باید در هیچهایک رعایت شوند رو بخونین.

 

 1. پرهیز از ایستادن در محل خطرناک

همونطور که توی مقاله‌ی 8 نکته ضروری که باید در هیچهایک رعایت شوند گفتیم، ایستادن در محل مناسب از دو جهت مهمه. اول اینکه برای خودتون یا خودروها ممکنه خطرناک باشه و نگه‌داشتن خودروها کنار اتوبان ممکنه باعث خطرهای زیادی بشه (والبته که غیر قانونیه). دوم هم اینکه اگر جای درستی رو انتخاب نکنین ممکنه که راننده‌ها شما رو راحت شناسایی نکنن و مجبور شین مدت زیادی رو کنار جاده بمونین. بهترین جا برای هیچهایک کردن عوارضی‌ها، پلیس‌راه‌ها، پمپ‌های بنزنین بین راهی و مجتمع‌های رفاهی توی جاده هست. پس جاهایی که سرعت ماشینا زیاده و یا شونه خاکی درست و حسابی نیست اصلا جای مناسبی برای هیچهایک کردن نیست. همچنین پوشیدن لباس روشن میتونه توی دیده‌شدنتون توسط راننده‌ها کمک کنه و امنیت‌تون رو بالا ببره.

 

 1. شناسایی راننده‌ی مطمئن

به غریزه‌تون اعتماد کنین! شاید این جمله مهم‌ترین نکته‌ای باشه که باید توی امنیت هیچهایک به خودتون یادآوری کنین. یک لحظه سرتون رو خم می‌کنین و به راننده سلام می‌کنین، اونجا خودتون می‌فهمین که حس‌تون بهتون چی میگه. البته که کسی که هیچهایک می‌کنه باید حداقلی از مثبت‌اندیشی رو داشته باشه ولی این مثبت‌اندیشی نباید بذاره هیچهایکر توی تعارف بیفته.

یه راه برای شناسایی راننده، سوال پرسیدن از راننده‌ست. از راننده می‌پرسیم «مسیرتون کجاست؟» و اگه راحت شروع کرد به توضیح دادن در مورد مسیرش یک نشونه برای اعتماد کردنه. هرچی راننده جزئیات بیشتری از مسیر خودش بگه بیشتر میشه بهش اعتماد کرد. بعضی راننده‌ها بعد از پرسیدن اینکه مسیرتون کجاست بهتون میگن «شما کجا میرین؟» که این میتونه یه نشونه برای شما باشه که بهش اعتماد نکنین. البته که متاسفانه فضولی کردن بین ما ایرانی‌ها به یه فرهنگ تبدیل شده و نمیشه صرفا به خاطر پرسیدن این سوال نسبت به کسی بی‌اعتماد شد. اما اگه دیدین که کنجکاوی‌ها داره زیاد میشه با خیال راحت و بسیار مودبانه از راننده تشکر کنین و بدون هیچ نگرانی منتظر شین تا ماشین بعدی برسه.

پس کلا بهترین کار اینه که به حس‌تون رجوع کنین و هرچی غریزتون گفت همون رو انجام بدین. چون اگه خلاف حس‌تون عمل کنین حتی اگه راننده آدم درستی باشه، باز هم در طول سفر مدام استرس دارین و ممکنه سفر قشنگی براتون در نیاد!

 

 1. جلب اعتماد راننده

خب همه چیز یکطرفه نیست. ممکنه که راننده به شما اعتماد نداشته باشه و باعث ایجاد ناراحتی برای شما و راننده شه. یه راه برای اینکه راننده یهو شما رو وسط راه پیاده نکنه، اینه که توی راننده حس اعتماد ایجاد کنین. پس بهتره که اگه ترکیبی از دختر و پسر هستین حتما خودتون رو زن و شوهر معرفی کنین. حتی خواهر و برادر هم جواب نمیده! و اگر گفتین دوست هستیم منتظر این باشین که راننده گازشو بگیره و بره! زن و شوهر بودن برای فرهنگ ایرانی خیلی مهمه و حس اعتماد ایجاد می‌کنه. حتی اگه بخواین یکم پیاز داغش رو زیاد کنین میتونین بگین بچه هم دارین!

بعد از سوار شدن، به سرعت سعی کنین معاشرت با راننده رو شروع کنین. از تجربیات هیچهایک کردن‌ برای راننده بگین و شاید بد نباشه عکس سفرهاتون رو بهش نشون بدین. براش داستان بگین و سرگرمش کنین. این صحبت‌ها شاید عادی به نظر بیان ولی وقتی صمیمانه و بی‌ریا گفته میشن حس اعتماد راننده رو جلب می‌کنه و قطعا سفر رو هم برای شما و راننده لذت‌بخش‌تر می‌کنه.

 

 1. نگهداری از وسایل

یه نکته مهم توی امنیت هیچهایک نگهداری از وسایلی هست که همراهتون دارین. در ادامه چندتا نکته‌ی مهم رو برای نگهداری از وسایل مرور می‌کنیم:

 • وسایل ارزشمندتون رو توی کیف مخصوصی زیر لباس‌هاتون نگه دارین. چیزهایی مثل کارت ملی، پاسپورت، پول و اشیاء قیمتی رو توی کوله پشتی یا بقیه وسایلی که ازتون جداست نذارین.
 • وسایلتون رو با خودتون به داخل ماشین ببرین و حتی الامکان توی صندوق عقب نذارین. البته این مورد همیشه شدنی نیست. پس در صورتی که لازم بود وسیله‌هاتون رو توی صندوق عقب بذارین، حتما در ماشین رو باز بذارین.
 • وسیله‌هاتون رو بعد از خودتون وارد ماشین کنین. این کار باعث میشه در مواقع ضروری سرعت عمل بیشتری برای خارج شدن از ماشین داشته‌باشین. اگر نیاز شد پیاده شین وسیله‌ها رو قبل از خودتون از ماشین خارج‌شون کنین.
 • سعی کنین وسیله‌هاتون به هم وصل باشن تا موقع پیاده شدن چیزی رو جا نذارین و صد البته اشتباهی چیزی از وسایل ماشین رو با وسایل‌تون ور ندارین.
 • اگر خواستین برای دستشویی رفتن یا خرید کردن از ماشین پیاده شین بهتره که وسیله‌هاتون رو هم با خودتون وردارین. در ساده‌ترین حالت ممکنه پلیس اومده باشه و از راننده خواسته باشه که جابجا بشه ولی شما راننده رو پیدا نکنین.

 

 1. اقدامات امنیتی قبل از سوار شدن

یه سری نکات ساده و مهم برای سوار شدن موقع هیچهایک رو با هم مرور می‌کنیم. دقت کنین که اینها شاید ساده به نظر برسن ولی میتون تا حد خیلی خوبی امنیت شما رو تامین کنن:

 • همیشه نشستن روی صندلی جلو بهتره. حتی وقتی که حس اعتماد به راننده اونقدری زیاد نیست. صندلی جلو به شما قدرت عمل بیشتری میده.
 • برای اینکه مطمئن بشین در از داخل باز میشه، همون لحظه‌ای که سوار ماشین میشین، در رو به بهونه‌ی اینکه بسته نشده باز کنین و دوباره ببندین. یا مثلا وانمود کنین لباستون لای در مونده و در رو باز و بسته کنین.
 • قبل از سوار شدن به سمت خونه یا مغازه یا جمعیتی از آدم‌ها دست تکون بدین یعنی اینکه مثلا تنها نیستین و یه عده دیدن که شما سوار ماشین شدین.
 • وقتی سوار ماشین شدین با یکی تماس بگیرین و مدل و شماره پلاک ماشین رو براش بخونین. ممکنه این کار رو الکی انجام بدین ولی راننده می‌فهمه که تحت نظارته!
 • متاسفانه توی فرهنگ ما شوهر داشتن امنیت برای یه دختر میاره! اگه دختری هستین که تنهایی هیچهایک میکنین شاید بهتر باشه به محض سوار شدن بگین که دارین میرین شهرستان پیش شوهرتون. یا مثلا وانمود کنین که زنگ زدین به شوهرتون و بهش اعلام میکنین که راه افتادین.

 

 1. پیاده‌شدن در هنگام خطر

خب ما خیلی امیدواریم که هرگز به این مرحله نرسین! ولی دونستن در مورد اینکه توی شرایط مشابه چه کاری باید انجام داد خیلی مهمه. چند نکته رو با هم مرور می‌کنیم:

 • اگه وقتی سوار ماشین شدین و دیدین اوضاع مساعد نیست بهترین کار بهونه آوردن و پیاده شدنه. مثلا انگار یکی بهتون زنگ میزنه و برنامه‌تون رو عوض می‌کنه و شما باید پیاده شین. یا مثلا بگین یه دوستی دارم اینجا که میخوام برم ببینمش. یا میخوام واستم عکاسی کنم. یا در بدترین حالت وانمود کنین که حالتون بد شده و گلاب به روتون میخواین بالا بیارین. بعد به محض اینکه راننده نگه داشت وسایلتون رو بردارین و پیاده شین و از راننده بخواین براتون صبر نکنه و بره.
 • اگر اوضاع نامساعد بود، فقط باید منتظر یک ایست باشین. جایی مثل چراغ قرمز، ترافیک یا حتی سرعت‌گیر محل مناسبی برای در رفتن از ماشینه. قبل از اینکه راننده بفهمه چی شده، در یک آن کمربند رو آزاد کنین و در ماشین رو باز کنین و با سرعت بپرین بیرون.
 • یک راه نه چندان جالب که در مواقع خیلی ضروری میتونه استفاده بشه، همراه داشتن یک رول دستمال توالت و یک فندکه. رول دستمال رو با فندک آتیش بزنین و بندازین روی صندلی عقب. دود اونقدر شدید میشه که راننده مجبوره ماشین رو نگه داره. امیدواریم هیچوقت به این مرحله نرسین.

 

 1. هیچهایک در شب

خب شاید بهترین جواب به این مسئله این باشه که «سعی کنین شب‌ها هیچهایک نکنین». این جمله هیچ آمار و ارقامی نداره و به هیچ عنوان لزومی برای بد بودن هیچهایک توی شب نیست. اما شاید بهتر باشه که از هیچهایک کردن توی شب چشم‌پوشی کنین. به خصوص وقتی که تنهایی سفر میکنین یا وقتی که خوابتون میاد. اتوبوس‌های بین شهری توی این مواقع بهترین جایگزین برای هیچهایک هستن.

 

 

نکته آخر: اگر تا به حال هیچهایک نکردین و دنبال این هستین که بدونین چجوری میشه هیچهایک کرد، مقاله‌ی اولین هیچهایک؛ چگونه برای اولین هیچهایک آماده بشیم رو بخونین.

 

منابع:

مصاحبه با خانم شیما عاکف، هیچهایکر

سایت هیچ‌ویکی: راهنمای جامع هیچهایک

نظرات کاربران