اولین هیچهایک؛ چگونه برای اولین بار هیچهایک رو تجربه کنیم

اولین هیچهایک؛ چگونه برای اولین بار هیچهایک رو تجربه کنیم

اگر تا به حال هیچهایک نکرده‌باشین، احتمالا سوالاتی در مورد چگونگی سفر کردن ذهنتون رو به خودش مشغول کرده. اینجا میخوایم یه مقدار بیشتر در مورد این سوالا صحبت کنیم و از تجربیات بقیه استفاده کنیم.

مرور نکاتی برای اولین تجربه هیچهایک

۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲

اولین تجربه هیچهایک معمولا سخت‌ترینشه. چون معمولا آدم‌ها اطلاعی ندارن یا روشون نمیشه ماشین مجانی سوار شن. شاید بهترین جواب برای این مقاله این باشه که «فقط برو و انجامش بده!». هیچهایک کردن واقعا به اون سختی که فکر میکنین نیست. ما در ادامه سعی می‌کنیم سوال‌هایی که ممکنه ذهن شما رو به خودش مشغول کرده رو جواب بدیم تا تجربه‌ی خوبی توی اولین هیچهایک‌تون داشته باشین.

پیشنهاد میکنیم اگر حتما قبل از خوندن این بخش، مقاله چگونه هیچهایک کنیم؟ 8 نکته ضروری که باید در هیچهایک رعایت شوند رو بخونین. اینجا هم سعی میکنیم سوالاتی که برای اولین هیچهایک ممکنه پیش بیاد رو جواب بدیم.

 

  • چیکار کنم تا راننده‌ها بفهمن من هیچهایکر هستم؟

خب این چیزی سختی نیست. همونطور که توی مقاله‌ی چگونه هیچهایک کنیم گفتیم، چندتا راه ساده برای شناسوندن خودتون به راننده‌ها وجود داره. شاید راحت‌ترین راهش نوشتن مقصد روی مقوای بزرگ و گرفتنش به سمت جاده باشه.

 

  • وقتی ماشین نگه داشت چی بگم بهش؟

یکی از سخت‌ترین قسمت‌هایی که ممکنه شما رو برای اولین بار اذیت کنه، حرف از مجانی بودن سفرتون هست! البته که مجانی سفر کردن ربطی به وضعیت معاش شما نداره ولی گفتنش برای بعضی از آدما سخته. دو تا جمله رو برای نمونه تمرین میکنیم:

    • ما ایران گردیم و رایگان سفر میکنیم.
    • من بابت لطفتون هزینه‌ای پرداخت نمیکنم اشکالی نداره؟

99 درصد راننده‌ها براشون مسئله‌ای نیست ولی تعجب میکنن که چرا پول نداری ولی سفر میکنی! برای اینکه این تعجبشون رو رفع کنیم بهتره به محض اینکه سوار ماشین میشین شروع کنین و از دلایل هیچهایک کردن بگین. عکس از هیچهایک کردن آدما نشون بدین و از سفرهای خودتون براشون تعریف کنین. کلا دوستی با راننده باید زود شکل بگیره و نباید طولانی بشه.

 

  • چه ماشینی من رو سوار میکنه؟ سواری یا کامیون یا چی؟

جواب خیلی روشنه: همه چی! از سواری معمولی تا کامیون و تریلی و لودر و تراکتور و حتی در بعضی موارد موتورسیکلت! همه اینها ممکنه شما رو سوار کنن. ازونجایی که شما احتمالا بار اولی هست که میخواین هیچهایک کنین، بهترین کار سوار شدن توی ماشین‌های سنگین مثل کامیون و تریلیه. چون راننده‌های ماشین سنگین زمان بیشتری رو توی جاده می‌گذرونن و احتمالا هیچهایکرهای زیادی رو کنار جاده دیدن. از این نظر آشنایی بیشتری با شما دارن و لازم نیست خیلی چیزها رو براشون توضیح بدین. ماشین سنگین برای تعداد 3 4 نفر واقعا مناسبه. به خصوص ماشین‌های سنگینی که پلاک ترانزیت دارن که خیلی خیلی مناسب هستن چون احتمالا تعداد بیشتری هیچهایکر دیدن.

 

  • اگه راننده در مورد مجانی رفتن نظرش عوض شد چیکار کنم؟

به ندرت پیش میاد که این اتفاق بیفته. ولی اگه افتاد مهمترین چیز اینه که خودتون رو کنترل کنین و خیلی آروم و مودبانه از راننده بخواین پیاده‌تون کنه. اگه توانایی پذیرش هیچهایک کردن رو نداشت، شاید بهتر باشه برای راحتی خودتون بهش بگین «کرایه‌تون چقدر میشه؟» و پول رو بهش بدین و بعدا به عنوان بدشانسی ازش یاد کنین و بخندین!

 

  • چیکار کنم که هیچهایکم امن باشه؟ چجوری به راننده اعتماد کنم؟

خب این خیلی مهمه! البته چیزی نیست که به این راحتی بشه از کنارش گذشت. برای این قسمت حتما مقاله 7 نکته برای امنیت در هیچهایک توی جاده‌های ایران رو بخونین. اونجا توضیح خیلی کاملی در مورد روش‌های ایجاد سفری امن با هیچهایک صحبت کردیم.

 

اگه سوال دیگه‌ای داشتین همینجا کامنت کنین تا ما در اسرع وقت بهتون جواب بدیم.

 

منابع:

مصاحبه با خانم شیما عاکف، هیچهایکر

سایت هیچ‌ویکی: راهنمای جامع هیچهایک

نظرات کاربران