هیچهایک چیست؟ تفاوت «رسیدن به مقصد» و «اکتشاف»

هیچهایک چیست؟ تفاوت «رسیدن به مقصد» و «اکتشاف»

توی این مقاله در مورد هیچهایک کردن و هدف از هیچهایک صحبت میکنیم.

چرا هیچهایک می‌کنیم؟ هدفمون از هیچهایک کردن چیه؟

۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۳:۵۷

اگر اهل سفر و طبیعت‌گردی باشین احتمالا اسم هیچهایک تا به حال به گوش‌تون خورده. هیچهایک به یه مدل از سفر کردن گفته میشه که توی اون برای جابجایی از یک جا به جای دیگه از وسایل نقلیه دیگران استفاده کنی. توی هیچهایک کنار جاده وا میستی و منتظر میمونی که یه نفر پیدا شه که مسیرش با مسیری که تو برای سفر انتخاب میکنی یکی باشه. بعد ازش میخوای که تو رو هم با خودش ببره و اغلب موارد اینجوریه که در ازای لطفی که برای جابجایی بهت میشه پولی رد و بدل نمیشه. در واقع کسی که هیچهایک میکنه معمولا هدفش اینه که پولی نده و البته که کسی هم که یک هیچهایکر رو سوار میکنه میدونه که برای این کارش پولی رو دریافت نمیکنه.

 

مهمترین نکته‌ای که برای هیچهایک کردن باید در نظر گرفت هدف از هیچهایکه. یعنی قبل هرچیز باید از خودتون بپرسین هدفتون از این سفری که دارین میرین چیه؟

سفر کردن برای بعضی از آدم‌ها یعنی «رسیدن به مقصد». یعنی از جایی که هستن تا لحظه‌ای که به محل مورد نظرشون میرسن هیچ چیز جذاب و جالبی منتظرشون نیست. خودشون رو توی مسیر برای لذت بردن از مقصد آماده می‌کنن و وقتی به محل مورد نظرشون میرسن تازه کیف‌شون کوک میشه و شروع میکنن به گشت و گذار.

اما برای بعضی آدما سفر کردن از جلوی در خونشون شروع میشه. مقصد براشون مهمه ولی مسیرشون تا رسیدن به مقصد هم جزئی از سفرشون محسوب میشه. خودشون رو از لحظه‌ای که از خونه میزنن بیرون توی سفر می‌بینن و «اکتشاف» کردنشون از همون لحظه شروع میشه. اینها همونهایی هستن که توی جاده ماشین رو نگه می‌دارن، با محلیا گپ و گفت میکنن و خلاصه آب میشن توی فرهنگ مردم محلی. این آدما اگه زمان بیشتری هم توی مسیر باشن تا به مقصدشون برسن، باز هم ناراحت نمیشن. چرا که مقصدشون در واقع تمام مسیرها و جاده‌هاست.

 

خب به نظر مشخص میاد که اگه هدفتون از سفر رسیدن به مقصد باشه احتمالا هیچهایک کردن روش مناسبی برای شما نیست. نه اینکه نشه هیچهایک کرد ولی قطعا خیلی هم براتون جذاب نخواهد بود. انتظار برای رسیدن وسیله نقلیه‌ای که شما رو با خودش ببره، وضعیت آب و هوا، پیاده‌روی تا محلی که یه ماشین پیدا شه و شما رو با خودش ببره، سر و کله زدن با راننده‌ها و سرنشینان وسیله بعد از سوار شدن و خیلی چیزای دیگه که همه‌شون شما رو خسته میکنه و مدام ساعتتون رو چک میکنین که کی به مقصدتون میرسین. اما اگه هدفتون از سفر اکتشاف کردن باشه، همه اینها براتون لذت‌بخش میشه و هر تجربه‌ای میشه جزئی از اکتشافات شما!

البته که هیچهایک کردن رسم و رسوم خودش رو داره و اگه میخواین تجربه‌ی خوبی از هیچهایک داشته باشین بهتره که قبلش با کسی که هیچهایک کرده مشورت کنین یا مقاله‌ی 8 نکته که در هیچهایک باید رعایت شوند را مطالعه کنید.

 

اگر تا به حال هیچهایک نکردین و علاقمند هستین امتحانش کنین، پیشنهاد می‌کنیم مقاله اولین هیچهایک؛ چگونه برای اولین بار هیچهایک رو تجربه کنیم رو بخونین.

 

پس هیچهایک یک نوع تجربه از سفره که ربطی به مقدار دارایی شما نداره! شما شاید دلتون بخواد با آدم‌ها و محلیا هم‌کلام بشین و وقتی یک نفر قبول میکنه که شما رو رایگان جابجا کنه، به این معنیه که احتمالا با شما راحت‌تر ارتباط برقرار میکنه. اینجاست که یک بازی برد-برد شکل می‌گیره. شما به عنوان یک هیچهایکر با فرهنگ و مردم محلی بیشتر آشنا میشین، و اون کسی که شما رو می‌بره با داستان‌های شما سرگرم میشه و مسیر براش کوتاه‌تر میشه.

همونطور که احتمالا تا الان متوجه شدین هیچهایک کردن برای جمعیت زیاد (مثلا بالای 5 نفر) کار ساده‌ای نیست. معمولا ظرفیت خودروها بیشتر از 4 نفر نیست و اگه تعداد هسفرها بیشتر از 4 تا باشه باید به فکر پیدا کردن یه ماشین بزرگتر گشت یا اینکه مثلا با دوتا ماشین مسیر رو طی کرد که خب قطعا هماهنگی راحتی نداره. اما اگر سفرهاتون رو با تعداد کمی میرین، و دنبال کشف کردن هستین، هیچهایک یکی از بهترین تجربه‌های شما میتونه باشه.

 

شاید بزرگترین ترسی که جلوی هیچهایک کردن رو به خصوص برای ما ایرانی‌ها می‌گیره، ترس از اعتماد کردن به آدما باشه. اینکه به چه کسی میشه اعتماد کرد و چجوری بفهمیم که در طول سفر امنیت داریم؟ این یکی از مهم‌ترین نکات هیچهایک کردنه که پیشنهاد میکنیم مقاله‌ی 7 نکته برای هیچهایک امن در جاده‌های ایران رو بخونین.

متاسفانه هنوز توی ایران هیچهایک کردن جا نیفتاده و با اینکه تعداد کسایی که هیچهایک میکنن روز به روز داره بیشتر میشه. گاهی اوقات راننده‌ها تمسخر میکنن و خانواده‌ها جلوی بچه‌هاشون برای هیچهایک کردن رو میگیرن. امیدواریم که روزی برسه که اونقدر آگاهی از هیچهایک زیاد بشه که به عنوان یه نوع از تجربه‌ی سفر شناخته بشه.

نظرات کاربران