آش بُزقُرمه

آش بُزقُرمه

آش بُزقُرمه یکی ازغذاهای سنتی و محلی کرمانه که کمتر جایی از کشور طبخ میشه.

شکم گردی در کرمان

۲۲ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۱

یکی از جذابیت‌های سفر برای خیلیا شکم گردیه. خوراکی‌های محلی همیشه جای خودشون رو توی سفرها پیدا میکنن و میشه گفت یه راهی برای شناخت بیشتر فرهنگ و مردم منطقه هستن. 

آش بُزقُرمه یکی از غذاهای محلی کرمان محسوب میشه. آش بُزقُرمه در واقع یک نوع آبگوشته. طبیعتا همونطور که توی فرهنگ ما ایرانی‌ها هستکه آبگوشت رو با نون می‌‌خوریم، آش بُزقُرمه هم با نون خورده میشه و اصلا معلوم نیست اون «آش» چرا اولش اومده! البته که بعضی وقت‌ها هم بزقرمه رو با پلو هم می‌خورن که خب عجیب نیست. چون خیلی پر ملاته! و تقریبا میتونه جای خورش هم استفاده شه.

متاسفانه آش بزقرمه مثل خیلی از غذاهای محلی مهجور افتاده و کمتر کسی حتی توی کرمان در مورد اون میدونه. توی رستوران‌های کرمان هم سخت میشه این غذا رو پیدا کرد. ولی اگه پیدا کردین پیشنهاد می‌کنیم حتما امتحانش کنین. 

 

در ادامه دستور پخت و محتویات آش بُزقُرمه رو از کتاب «مستطاب آشپزی» نوشته نجف دریابندری براتون آوردیم:

«بُزقُرمه در واقع نوعی آبگوشت کشک است، و گوشت آن همیشه مرکب است از سرسینه‌ی پرچربی و ماهیچه. معمولا با نان خورده می‌شود، ولی به عنوان خورش هم در کنار چلو می‌توان گذاشت. بزقرمه را با آنکه مقدار زیادی سیر دارد با سیر آرایش می‌کنند، و حتی با مقداری سیر خامِ کوبیده سر سفره می‌گذارند. 

نام این غذا را احتمالا از آن جهت بزقرمه گذاشته‌اند که آن را با قرمه‌ی بزغاله درست می‌کرده‌اند. (گوشت بزغاله بر خلاف گوشت بز لطیف و خوشمزه است.)

 

دستور پخت: 

گوشت (با استخوان خرد کرده) و پیاز و سیر و نخود را مانند آبگوشت ساده روی آتشِ تیز بار کنید تا به جوش بیاید. سپس آتش را کم کنید و بپزید. در پایان ساعت دومِ پخت، کشک را با زردچوبه و اندکی نمک و فلفل اضافه کنید و درِ دیگ را نیم‌باز بگذارید. آتش به اندازه‌ای باشد که غذا ریز جوش بزند و دست آخر تنگ‌آب در بیاید. هنگام کشیدن، ظرف بزقرمه را با سیر داغ و زعفران حل کرده در اندکی آب داغ آرایش کنید.

نظرات کاربران