معرفی کتاب: هنر سیر و سفر

معرفی کتاب: هنر سیر و سفر

کتاب هنر سیر و سفر یک کتاب در مورد سفر است که به قلم یک نویسنده‌ی فیلسوف نگاشته شده است. در این کتاب بیش از آن که به جزئیات سفر از دید معمولی پرداخته شود، دوباتن از یک نگاه روانشناسی و فلسفی برای ارائه‌ی مطلب بهره می‌گیرد.

کتاب The Art of Travel که با عنوان هنر سیر و سفر در ایران منتشر شده است، نوشته‌ی آلن دوباتن است.

۱۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۵

مشخصات کتاب

نام انگلیسی: The Art of Travel

نام فارسی: هنر سیر و سفر

نویسنده: آلن دوباتن

سال انتشار: ۲۰۰۴

در کتاب هنر سیر و سفر، آلن دوباتن در مورد معرفی مکان‌هایی برای سفر یا راهنمای چطور سفر کردن به صورت معمول صحبت نمی‌کند. بلکه در مورد این صحبت می‌کند که چطور می‌توانیم از همه چیز در سفر لذت ببریم. او در این مورد صحبت می‌کند که تجربه‌ی شگفتی در سفر چگونه است و اشتیاق انتظار از چیزی و جایی که مشاهده خواهیم کرد. قسمتی از فصل 4 کتاب (در مورد کنجکاوی):

عبارت {بالا بردن زندگی} از نیچه است. در پاییز 1873 فردریش نیچه یک مقاله منتشر کرد که در آن بین جمع‌آوری فکت‌ها به شیوه‌ی یک مکتشف یا محقق دانشگاهی و استفاده از فکت‌های عمیق درونی شناخته شده تمایز قائل شده بود. برخلاف انتظاری که از یک استاد دانشگاه می‌رود، او گزینه‌ی اول را تقبیح و گزینه‌ی دوم را ستایش کرد. … بنا به پیشنهاد او، چالش واقعی استفاده از فکت‌ها برای بالا بردن زندگی بود. …

جستجوی دانش “برای زندگی” در یک سفر چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟ نیچه پیشنهادهایی دارد. او یک شخص را تصور کرد که از فرهنگ آلمانی و فقدان تلاش برای پذیرفتن مسئولیت ارتقای آن ناامید و افسرده شده بود و به یک شهر ایتالیایی سفر کرد و در آن‌جا دریافت که مفهومی که عمدتاً به نام رنسانس ایتالیایی خوانده می‌شود، در واقع تلاش چند فرد معدود بوده است که با شانس، استقامت و حامیان واقعی توانسته بودند ارزش‌ها و وضعیت کل جامعه را متحول کنند. این جهانگرد یاد گرفته بود که در جستجوهای فرهنگ‌های دیگری برآید که در گذشته توانسته بودند مفهوم انسان را گسترش داده و آن را زیباتر کنند. …

نیچه همچنین یک نوع دوم از جهانگردی را پیشنهاد می‌دهد، جایی که ما می‌توانیم یاد بگیریم چطور جوامع و اشخاص توسط گذشته شکل گرفته‌اند و یک حس و شناخت از پیوستگی وتعلق به دست آوریم.

درباره‌ی نویسنده:

آلن دوباتن فیلسوف و نویسنده‌ی انگلیسی است که در ایران عمده‌ی شهرتش به واسطه‌ی کتاب تسلی‌بخشی‌های فلسفه است.

بعضی از نظرات در مورد این کتاب:

- جواهری از تمدن، لطافت طبع و بصیرت.

- درخشان، ترکیبی از اشتیاق، احساس، اهمیت دادن به {چیزهای}‌ کوچک و بزرگ … خواندن کتاب دوباتن به شخص کمک می‌کند که هر روز چیزهای شگفت‌آوری کشف کند.

- یک مراقبه‌ی متفکرانه و غنی در مورد این که چگونه سفر می‌تواند ما را به روش‌های غیرمنتظره تغییر دهد.

 

نظرات کاربران